Cegła ceramiczna

Cegła ceramiczna to popularny materiał, wykorzystywany w budownictwie. Otrzymuje się go z glin morenowych, wstęgowych, ilastych, łupków oraz lessów. Jako składnik pomocniczy przy jej produkcji wykorzystuje się piasek kwarcowy.
Przez bardzo długi czas cegły tego typu tworzono za pomocą rąk. Zaledwie półtora wieku temu rozpoczęto produkcję mechaniczną. Najpierw składniki podlegają rozdrobnieniu, a następnie dokładnemu wymieszaniu z wodą.
Kiedy uzyska się już idealną, jednolitą masę, następuje formowanie cegieł, suszenie poprzez dmuchawy przemysłowe, a później także dodatkowe wypalanie, przeprowadzane w temperaturze, zawierającej się w przedziale od 850˚C do 1000˚C. Wśród cegieł ceramicznych wyróżnia się zwykłe (oznaczone literą Z) oraz licowe (oznaczone literą L). Poszczególne wyroby różnią się między sobą także klasą wytrzymałości mechanicznej.
Opisywany materiał budowlany charakteryzuje się nasiąkliwością oraz wysoką mrozoodpornością. Dzięki temu doskonale radzi sobie w starciu z czynnikami atmosferycznymi, będąc doskonałym wyjściem dla budowli, wznoszonych w miejscach o surowym bądź deszczowym klimacie.
Przeczytaj również: Jak urządzić pokój dla dziecka?
Przeczytaj również: Jak zaoszczędzić na mieszkanie?
Przeczytaj również: Jak umiejętnie przeprowadzić przeprowadzkę?
Polecane artykuły

Jak wykorzystywać pozytywną moc słońca?
Okazuje się, że słońce ma moc, ale można ją wykorzystać nie tylko do opalania się, ale i do tego, aby jego energia zasilała to, co tylko chcemy. Energia solarna jest obecnie czymś o czym dużo się mówi i z czego się korzysta w ramach poszerzania zasięgu energii odnawialnej w Polsce. Baterie słoneczne

Auta na wodór - przyszłość motoryzacji?
tablica rejestracyjna z własnym napisem Na razie na rynku nie znajdziemy wielu takich samochodów, a ich koszty mogą przyprawić o ból głowy, jednak zdaniem ekspertów przyszłość należy do pojazdów napędzanych paliwem wodorowym. Zdaje się to być bowiem najlepszym rozwiązaniem dla naszego środowiska, kt