Fotowoltaika

Energetyka

Fotowoltaika

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, rozwijającą się w ostatnich latach w zawrotnym tempie. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Fotowoltaika polega na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną.

Fotowoltaika mimo stosunkowo wysokich kosztów stosowana jest z dwóch głównych powodów. Pierwszy to względy ekologiczne (nie zanieczyszcza środowiska), drugi to użytkowe (promieniowanie słoneczne jest dostępne wszędzie).

Krajami najpowszechniej wykorzystującymi ten sposób pozyskiwania energii są przede wszystkim Niemcy, następnie Włochy i Hiszpania. Warto przyjrzeć się bliżej zagadnieniu fotowoltaiki.

Urządzeniem, które przekształca promieniowanie słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną jest ogniwo fotowoltaiczne. Samo zjawisko zamiany nosi nazwę efektu fotowoltaicznego.

Głównym materiałem, z którego wykonuje się wspomniane ogniwa, jest krzem. Jeśli chodzi o budowę, każde ogniwo zbudowane jest z dwóch warstw: pozytywnej i negatywnej.

W momencie, gdy promienie słoneczne trafiają w ogniwo, pomiędzy tymi warstwami wytwarza się napięcie elektryczne. Na takiej zasadzie działa proces fotowoltaiki.

Back To Top