Styropian

Styropian

15 grudnia 2018 Wyłącz przez Hanna

Pod polską nazwą „styropian” tak naprawdę kryje się spieniony polistyren. Jest to znane wszystkim doskonale, porowate tworzywo, które uzyskuje się poprzez spienienie granulek polistyrenu, bogatych w eter naftowy, czyli porofor.

Aby przeprowadzić taki proces trzeba podgrzać granulki za pomocą pary wodnej. Warto zauważyć, że w gotowym styropianie między poszczególnymi komórkami widać niewielkie pustki powietrzne.

Materiał ten ma bardzo słabą odporność na działanie organicznych rozpuszczalników. W budownictwie styropian stosuje się do tworzenia termoizolacji.

Są to wówczas specjalne płyty albo też swobodne granulki, jakie umieszcza się w wolnych przestrzeniach ścian danego budynku. Aby jednak produkt ten został w ogóle dopuszczony do użytku budowlanego, musi przejść test palności w zgodzie z normą EN 13501-1.

Ten styropian, który określa się jako Euroklasę E, dopuszcza się do użytku w budownictwie, określając go jako samogasnący. Najczęściej spotykanym kolorem styropianu jest oczywiście biały.

Można jednak spotkać się też z materiałem, mającym charakterystyczną, szarawą barwę – wówczas oznacza to dodatek grafitu, który poprawia jego izolację.