Styropian

Materiały budowlane

Styropian

www.eczas.net ławy fundamentowe https://www.mag-gaz.pl/

Pod polską nazwą „styropian” tak naprawdę kryje się spieniony polistyren. Jest to znane wszystkim doskonale, porowate tworzywo, które uzyskuje się poprzez spienienie granulek polistyrenu, bogatych w eter naftowy, czyli porofor.

Aby przeprowadzić taki proces trzeba podgrzać granulki za pomocą pary wodnej. Warto zauważyć, że w gotowym styropianie między poszczególnymi komórkami widać niewielkie pustki powietrzne.

Materiał ten ma bardzo słabą odporność na działanie organicznych rozpuszczalników. W budownictwie styropian stosuje się do tworzenia termoizolacji.

Są to wówczas specjalne płyty albo też swobodne granulki, jakie umieszcza się w wolnych przestrzeniach ścian danego budynku. Aby jednak produkt ten został w ogóle dopuszczony do użytku budowlanego, musi przejść test palności w zgodzie z normą EN 13501-1.

Ten styropian, który określa się jako Euroklasę E, dopuszcza się do użytku w budownictwie, określając go jako samogasnący. Najczęściej spotykanym kolorem styropianu jest oczywiście biały.

Można jednak spotkać się też z materiałem, mającym charakterystyczną, szarawą barwę – wówczas oznacza to dodatek grafitu, który poprawia jego izolację.

Back To Top