Wełna mineralna

Materiały budowlane

Wełna mineralna

mag-gaz.pl

Wełna mineralna to jeden z materiałów izolacyjnych pochodzenia mineralnego. Używa się jej w budownictwie do izolacji termicznych oraz akustycznych ścian zewnętrznych, wewnętrznych, dachów, stropów, stropodachów, podłóg czy też ciągów instalacyjnych.

Wełnę mineralną wytwarza się z kamienia bazaltowego, gabro, dolomitu lub kruszywa wapiennego. Często wykorzystuje się również materiały pochodzące z recyklingu.

Składniki, z których wykonuje się wełnę mineralną, są topione w wysokiej temperaturze. W przypadku bazaltu temperatura wynosi nawet plus 1400 °C.

W wyniku topienia tworzą się włókna, łączone następnie ze specjalną żywicą. Dopiero później formuje się z nich płyty, maty, otuliny albo luźny granulat.

Oprócz wełny mineralnej skalnej spotyka się także wełnę szklaną. Powstaje ona w podobny sposób co wełna skalna, jednak do jej wytwarzania używa się piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, które uzyskuje się w procesie recyklingu.

Oba rodzaje wełny mineralnej doskonale nadają się do wykonywania izolacji cieplnych i cechują się odpornością na obciążenie i odkształcenia. Materiał ten można stosować wszędzie, gdzie nie będą działać duże obciążenia.

Wełna mineralna sprawdza się również jako wypełnienie izolacyjne w ścianach trójwarstwowych czy konstrukcjach szkieletowych.

Back To Top