Wszystko o styropianie

Materiały budowlane

Wszystko o styropianie

www.baltica-auto.pl Autoryzowane Części Citroen leganza w bardzo dobrych cenach

Styropian to dość szczególny materiał, który niemal zawsze jest używany na budowie. Głównie jego rola służy izolacji budynków. Jest bardzo lekki, a przy tym łatwy w montażu i ewentualnej obróbce. Co więcej, charakteryzuje się bardzo dużą zdolnością do izolacji, chroni przed powstawaniem pleśni, grzybów, jest bezpieczny dla zdrowia – nie zawiera żadnych toksyn.

Jest to materiał, który wymaga dość rygorystycznego przechowywania na budowie, ponieważ nieodpowiednie może doprowadzić do strat właściwości fizycznych, zwłaszcza poprzez:

  • Zbyt nadmierne oddziaływanie czynników atmosferycznych, takich jak: promieniowanie słońca – może doprowadzić do zmiany koloru materiału na żółtawy. Co więcej, czynniki te dość mocno zmniejszają zdolność styropianu do maksymalnej izolacji, ponieważ materiał zaczyna się kruszyć;
  • Ułożenie płyt styropianowych w bliskim kontakcie ze środkami chemicznymi, których bardzo mocne oddziaływanie może doprowadzić nawet do rozpuszczenia się materiału lub na jego zmiękczeniu.

Warto wiedzieć, że styropian to materiał budowlany, w którego składzie znajduje się zaledwie 2% polistyrenu, reszta to powietrze. Swoją fakturę zawdzięcza procesom podgrzewania i spieniania właśnie polistyrenu, który w efekcie zwiększa objętość kilkadziesiąt razy.

Dobór odpowiedniego styropianu w sklepie to dość ciężkie zadanie, ponieważ wszystkie propozycje w zasadzie wyglądają tak samo. Warto jednak zdecydować się na propozycje, które mają opakowanie oryginalnego producenta. Dzięki temu można mieć pewność, że warstwa izolacyjna nieruchomości nie będzie się w przyszłości odkształcać. Oferta rynkowa jest jednak znacznie większa, jeżeli chodzi o rodzaj płyt styropianowych.

W sklepach budowlanych znajdziemy również takie z dodatkiem grafitu (kropki) oraz ciemnoszare, które także zawierają grafit, są z kolei droższe, ponieważ ich zdolności termoizolacyjne zwiększają się nawet o 30%. Styropian to materiał służący do izolacji różnych ścian, a oto jego podział:

  • Płyty to powszechnie używane rozwiązanie, które charakteryzuje się jednym, stałym wymiarem, prostymi krawędziami oraz idealnym przypasowaniem do siebie;
  • Płyty ryflowane to takie, które na swoich krawędziach posiadają specjalne rowki. Pionowe otwory służą szczególnie konstrukcjom szkieletowym, które wymagają dodatkowej cyrkulacji powietrza, aby uniknąć wilgoci w ścianach;
  • Płyty elastyczne charakteryzują się szczególną odpornością akustyczną. Wygłuszają dźwięki np.

    z piętra domu lub działania instalacji grzewczej w podłogach;

  • Płyty wodoodporne – jak sama nazwa wskazuje mają szczególne właściwości, dzięki którym kontakt z wodą ich nie zmiękczy i nie zniszczy. Często używane w wykładaniu dachów lub fundamentów.

.

Back To Top