Cegła ceramiczna
Cegła ceramiczna to popularny materiał, wykorzystywany w budownictwie. Otrzymuje się go z glin morenowych, wstęgowych, ilastych, łupków oraz lessów. Jako składnik pomocniczy przy jej produkcji wykorzystuje się piasek kwarcowy.
Przez bardzo długi czas cegły tego typu tworzono za pomocą rąk. Zaledwie półtora wieku temu rozpoczęto produkcję mechaniczną. Najpierw składniki podlegają rozdrobnieniu, a następnie dokładnemu wymieszaniu z wodą.
Kiedy uzyska się już idealną, jednolitą masę, następuje formowanie cegieł, suszenie poprzez dmuchawy przemysłowe, a później także dodatkowe wypalanie, przeprowadzane w temperaturze, zawierającej się w przedziale od 850˚C do 1000˚C. Wśród cegieł ceramicznych wyróżnia się zwykłe (oznaczone literą Z) oraz licowe (oznaczone literą L). Poszczególne wyroby różnią się między sobą także klasą wytrzymałości mechanicznej.
Opisywany materiał budowlany charakteryzuje się nasiąkliwością oraz wysoką mrozoodpornością. Dzięki temu doskonale radzi sobie w starciu z czynnikami atmosferycznymi, będąc doskonałym wyjściem dla budowli, wznoszonych w miejscach o surowym bądź deszczowym klimacie.
Polecane artykuły
UE dba o środowisko?
Kilka lat temu głośno było o tak zwanym pakiecie klimatyczno-energetycznym, który wprowadziła na swoim obszarze Unia Europejska. Pakiet został przyjęty przez Parlament Europejski i przywódców krajów członkowskich UE w marcu 2007 roku. Pakiet został w skrócie nazwany „3×20” – nazwa odwołuje się do je
Fenomenalne auto zachodnie - Trabant
W Polsce nie brakuje pasjonatów Trabantów, których widok przywodzi na myśl epokę PRL-u. Każdego roku w różnych częściach kraju odbywają się zloty miłośników, co pokazuje ze legenda wciąż żyje. Auto potocznie nazywane „mydelniczką” czy też „trampkiem” w czasach PRL-u uchodziło za szczyt luksusu. Dzi