Fotowoltaika

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, rozwijającą się w ostatnich latach w zawrotnym tempie. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Fotowoltaika polega na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną.
Przeczytaj również: Koszty wynikające z inwestycji w elektrownie atomowe
Fotowoltaika mimo stosunkowo wysokich kosztów stosowana jest z dwóch głównych powodów. Pierwszy to względy ekologiczne (nie zanieczyszcza środowiska), drugi to użytkowe (promieniowanie słoneczne jest dostępne wszędzie).
Przeczytaj również: Emisja hałasu podczas normalnego funkcjonowania elektrowni atomowych
Krajami najpowszechniej wykorzystującymi ten sposób pozyskiwania energii są przede wszystkim Niemcy, następnie Włochy i Hiszpania. Warto przyjrzeć się bliżej zagadnieniu fotowoltaiki.
Przeczytaj również: Rzetelne i zrozumiałe inforacje dla obywatela
Urządzeniem, które przekształca promieniowanie słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną jest ogniwo fotowoltaiczne. Samo zjawisko zamiany nosi nazwę efektu fotowoltaicznego.
Głównym materiałem, z którego wykonuje się wspomniane ogniwa, jest krzem. Jeśli chodzi o budowę, każde ogniwo zbudowane jest z dwóch warstw: pozytywnej i negatywnej.
W momencie, gdy promienie słoneczne trafiają w ogniwo, pomiędzy tymi warstwami wytwarza się napięcie elektryczne. Na takiej zasadzie działa proces fotowoltaiki.
Polecane artykuły

Jak wykorzystywać pozytywną moc słońca?
Okazuje się, że słońce ma moc, ale można ją wykorzystać nie tylko do opalania się, ale i do tego, aby jego energia zasilała to, co tylko chcemy. Energia solarna jest obecnie czymś o czym dużo się mówi i z czego się korzysta w ramach poszerzania zasięgu energii odnawialnej w Polsce. Baterie słoneczne

Auta na wodór - przyszłość motoryzacji?
tablica rejestracyjna z własnym napisem Na razie na rynku nie znajdziemy wielu takich samochodów, a ich koszty mogą przyprawić o ból głowy, jednak zdaniem ekspertów przyszłość należy do pojazdów napędzanych paliwem wodorowym. Zdaje się to być bowiem najlepszym rozwiązaniem dla naszego środowiska, kt