Fotowoltaika

Fotowoltaika

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, rozwijającą się w ostatnich latach w zawrotnym tempie. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Fotowoltaika polega na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną.

Przeczytaj również: Koszty wynikające z inwestycji w elektrownie atomowe

Fotowoltaika mimo stosunkowo wysokich kosztów stosowana jest z dwóch głównych powodów. Pierwszy to względy ekologiczne (nie zanieczyszcza środowiska), drugi to użytkowe (promieniowanie słoneczne jest dostępne wszędzie).

Przeczytaj również: Emisja hałasu podczas normalnego funkcjonowania elektrowni atomowych

Krajami najpowszechniej wykorzystującymi ten sposób pozyskiwania energii są przede wszystkim Niemcy, następnie Włochy i Hiszpania. Warto przyjrzeć się bliżej zagadnieniu fotowoltaiki.

Przeczytaj również: Rzetelne i zrozumiałe inforacje dla obywatela

Urządzeniem, które przekształca promieniowanie słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną jest ogniwo fotowoltaiczne. Samo zjawisko zamiany nosi nazwę efektu fotowoltaicznego.

Głównym materiałem, z którego wykonuje się wspomniane ogniwa, jest krzem. Jeśli chodzi o budowę, każde ogniwo zbudowane jest z dwóch warstw: pozytywnej i negatywnej.

W momencie, gdy promienie słoneczne trafiają w ogniwo, pomiędzy tymi warstwami wytwarza się napięcie elektryczne. Na takiej zasadzie działa proces fotowoltaiki.