Jak zaoszczędzić na mieszkanie?
Zaoszczędzenie wystarczającej ilości pieniędzy na zakup mieszkania dla wielu ludzi wydaje się niemożliwe. Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie na kredyt, czy płacimy w całości gotówką, musimy liczyć się ze wszelkiego rodzaju opłatami, które wiążą się z nabyciem nieruchomości. Jak umiejętnie zarządzać finansami, aby to zrobić? Mieszkania są obiektem zainteresowań prawie każdego człowieka. Nie da się ukryć, że większość z nas często myśli o posiadaniu lokalu na własność, niezależnie od jego przeznaczenia. Niestety, jest to jednak dość spory wydatek i nie każdego stać na sprawienie sobie wymarzonego miejsca zamieszkania. Na szczęście nie trzeba martwić się na zapas, ponieważ, tak jak w każdym innym przypadku, możemy zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy, jeśli zabierzemy się za umiejętne rozdysponowanie naszego majątku. Sprawdza się tutaj bardzo stare i znane powiedzenie „grosz do grosza, a będzie kokosza”.
Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać w kierunku zagospodarowania odpowiedniej ilości oszczędności jest przeprowadzenie generalnego rachunku wszelkich przychodów i wydatków. Musimy bardzo starannie rozpisać sobie wszystko w najdrobniejszym możliwym szczególe. Jeśli chodzi o przychody, to musimy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki: pensja, odsetki, darowizny, renta – innymi słowy każdy możliwy stały dochód. Wtedy mniej więcej wiemy jakim całościowym budżetem dysponujemy w trakcie miesiąca. Później przychodzi czas na wyliczenie sobie wydatków, których nie jesteśmy w stanie uniknąć. Na tę część składają się takie rzeczy, jak czynsz, rachunki za różnorakie media (telefon, prąd, gaz, internet), wydatki na samochód (jeśli takowy posiadamy), bądź na komunikację miejską. Następne na liście są wydatki, które możemy sobie podarować, mianowicie ciuchy, rozrywka, kosmetyki, wizyty w restauracji, pubach, czy kinie, płatności za taksówki, alkohol, papierosy.
Dopiero po wykonaniu każdej z powyższych czynności możemy pracować nad ograniczeniem naszych wydatków, tak, aby były one jak najbardziej optymalne i pozwalały nam na zaoszczędzenie znaczącej kwoty w ciągu miesiąca. Musimy bardzo skrupulatnie notować wszelkie wydatki, których dokonujemy. Trzeba bardzo mocno zmobilizować się, żeby dokładnie liczyć nawet pojedyncze złotówki. Po jakimś czasie jesteśmy w stanie zauważyć, że pewne rzeczy albo są zbyt drogie, albo ich zakup nie ma najmniejszego sensu: czy potrzebuję tej sukienki? Czy naprawdę musiałem kupić kraftowe piwa, zamiast zrezygnować z intoksykacji tego wieczoru? Może palenie paczki papierosów dzienne nie jest mi niezbędne do egzystencji? Na wszystkie te pytania można odpowiedzieć jednym słowem: NIE! Musimy zrozumieć, że tak ogromny wydatek, jak zakup mieszkania, wiąże się często z pewnymi wyrzeczeniami. Nie są to może wyrzeczenia na tyle istotne, żeby całkowicie obrzydzić nam życie i perspektywę kupienia mieszkania, ale na pewno w jakimś stopniu musimy zmienić styl bycia. Wiele osób zniechęca się na samym początku, ponieważ zmuszeni są żyć prościej, niż są do tego przyzwyczajeni. Trzeba jednak postawić sobie jasny cel, do którego będziemy dążyć, a wymarzone mieszkanie będziemy mieli na wyciągnięcie ręki, bez zbędnego stresu związanego z brakiem wymaganych funduszy.
Polecane artykuły
UE dba o środowisko?
Kilka lat temu głośno było o tak zwanym pakiecie klimatyczno-energetycznym, który wprowadziła na swoim obszarze Unia Europejska. Pakiet został przyjęty przez Parlament Europejski i przywódców krajów członkowskich UE w marcu 2007 roku. Pakiet został w skrócie nazwany „3×20” – nazwa odwołuje się do je
Fenomenalne auto zachodnie - Trabant
W Polsce nie brakuje pasjonatów Trabantów, których widok przywodzi na myśl epokę PRL-u. Każdego roku w różnych częściach kraju odbywają się zloty miłośników, co pokazuje ze legenda wciąż żyje. Auto potocznie nazywane „mydelniczką” czy też „trampkiem” w czasach PRL-u uchodziło za szczyt luksusu. Dzi