Słońce i technologia – dobre połączenie
Energia słoneczna jest na co dzień wykorzystywana na skalę przemysłową w wielu krajach, zwłaszcza europejskich. Państwa takie jak Niemcy, Włochy, Hiszpania czy Francja dofinansowywują budowę przemysłowych instalacji słonecznych specjalnymi dopłatami.
Również w skali indywidualnej ciepło słoneczne z powodzeniem jest wykorzystywane m.in.
do wytwarzania energii elektrycznej. Dzieje się to jednak w sytuacjach podyktowanych konkretnymi warunkami.
Mamy tu na myśli np. urządzenia przenośne wymagające niewielkiej ilości energii (zegarki elektroniczne, kalkulatory) czy też pojazdy typu wozy kempingowe czy jachty żaglowe, w których zastosowanie innych źródeł energii byłoby po prostu nieopłacalne.
Energia uzyskiwana z promieniowania słonecznego sprawdza się także w miejscach, gdzie doprowadzanie linii elektrycznej byłoby nieopłacalne (domy stojące pojedynczo, kamery monitorujące, fotoradary). Należy zauważyć, iż energia słoneczna jest coraz powszechniej wykorzystywana.
Wynika to m.in.
z większej dostępności technologicznej oraz wzrostu cen tradycyjnych źródeł energii.
Polecane artykuły
UE dba o środowisko?
Kilka lat temu głośno było o tak zwanym pakiecie klimatyczno-energetycznym, który wprowadziła na swoim obszarze Unia Europejska. Pakiet został przyjęty przez Parlament Europejski i przywódców krajów członkowskich UE w marcu 2007 roku. Pakiet został w skrócie nazwany „3×20” – nazwa odwołuje się do je
Fenomenalne auto zachodnie - Trabant
W Polsce nie brakuje pasjonatów Trabantów, których widok przywodzi na myśl epokę PRL-u. Każdego roku w różnych częściach kraju odbywają się zloty miłośników, co pokazuje ze legenda wciąż żyje. Auto potocznie nazywane „mydelniczką” czy też „trampkiem” w czasach PRL-u uchodziło za szczyt luksusu. Dzi