Spoiwo mineralne
Spoiwo mineralne jest materiałem wiążącym, otrzymywanym w wyniku wypalania i mielenia surowców mineralnych, którymi najczęściej są skały osadowe. Materiały te w połączeniu z wodą wchodzą w reakcje chemiczne, a w ich wyniku następuje proces wiązania oraz twardnienia.
Ze względu na sposób zachowania się w środowisku wodnym podczas twardnienia, spoiwa mineralne dzielą się na hydrauliczne i powietrzne. Spoiwa powietrzne charakteryzują się tym, że uzyskują odpowiednią wytrzymałość mechaniczną jedynie podczas działania powietrza.
Zalicza się do nich gips, cement anhydrytowy, wapno, spoiwo magnezjowe, spoiwo krzemianowe ze szkłem wodnym, cementy oraz wapno hydrauliczne. Spoiwa powietrzne należą do najstarszych spoiw budowlanych na świecie – gips był znany już w czasach starożytnego Egiptu.
Stosowano go także w Mezopotamii, starożytnej Grecji oraz Rzymie. Jeśli chodzi o spoiwa hydrauliczne, to znano je prawdopodobnie w czasach starożytnego Rzymu.
Po upadku państwa Rzymskiego przez długi czas nie podejmowano prób używania innych spoiw niż gips czy wapno. Spoiwa hydrauliczne zaczęto produkować po wielu różnorodnych próbach – w Anglii w 1796 roku.
Polecane artykuły
UE dba o środowisko?
Kilka lat temu głośno było o tak zwanym pakiecie klimatyczno-energetycznym, który wprowadziła na swoim obszarze Unia Europejska. Pakiet został przyjęty przez Parlament Europejski i przywódców krajów członkowskich UE w marcu 2007 roku. Pakiet został w skrócie nazwany „3×20” – nazwa odwołuje się do je
Fenomenalne auto zachodnie - Trabant
W Polsce nie brakuje pasjonatów Trabantów, których widok przywodzi na myśl epokę PRL-u. Każdego roku w różnych częściach kraju odbywają się zloty miłośników, co pokazuje ze legenda wciąż żyje. Auto potocznie nazywane „mydelniczką” czy też „trampkiem” w czasach PRL-u uchodziło za szczyt luksusu. Dzi