Kultowy polski skuter

Marki i modele

Kultowy polski skuter

www.preparaty.com.pl

Tak jak we Włoszech dużą popularnością cieszy się Vespa, tak w czasach PRL-u marzeniem wielu Polaków był skuter WFM Osa. Dziś uznawany jest za jeden z najładniejszych skuterów wyprodukowanych w Bloku Wschodnim. Polski jednoślad seryjnie produkowany był w latach 1959-1965 w Warszawskiej Fabryce Motocykli.

W założeniu skuter miał być pojazdem miejskim, prostym w obsłudze oraz tanim. Ponadto miał być pojazdem uniwersalnym, którym będzie można jeździć zarówno po drogach asfaltowych, jak i gruntowych. Na początku produkowano Osę M50 z silnikiem o pojemności 148 ccm.

W 1962 roku skuter wyjeżdżał z fabryki pod nazwą Osa M52 i był ulepszoną wersją z mocniejszym silnikiem o pojemności 173 ccm. Ponadto skuter został wyposażony w większą kanapę oraz bagażnik. Osa mogła rozpędzić się do około 60 km/h, co jak na tamte czasy było dosyć dobrym osiągiem.

Poza tym startowała w wielu wyścigach i zawodach sportowych. Co ciekawe, Osy odniosły sukces nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Duża część modeli została wyeksportowana do krajów zachodnich oraz do Indii.

Back To Top