Pustaki poryzowane i izolacja akustyczna

elastyczna rura do gazu
Pustaki poryzowane mogą stanowić skuteczną ochronę przed głośnymi dźwiękami. Ma to duże znaczenie głównie w przypadku stosowania na powierzchnie wewnątrz budynku. Izolacyjność akustyczna pozwala uniknąć przenikania dźwięków z jednej części mieszkania czy biura do drugiej.
Czasem cecha jest istotna również w przypadku ścian zewnętrznych – kiedy budynek jest zlokalizowanym w głośnym otoczeniu. W jaki sposób pustaki poryzowane mogą ochronić użytkowników obiektu przed niechcianymi decybelami? Podobnie jak w przypadku izolacyjności termicznej, znaczenie ma odpowiednie ułożenie pustaków poryzowanych. A dokładniej – ustawienie podłużnych szczelin względem ściany.
Jeśli chcemy uzyskać lepszą izolację akustyczną powinniśmy ustawić pustaki tak, by szczeliny były ułożone prostopadle do powierzchni ściany – a więc inaczej, niż wtedy, gdy chcemy uzyskać lepszą izolację termiczną. W tym drugim wypadku powinniśmy ustawić pustaki tak, by dłuższa krawędź szczeliny była równoległa do ściany. Warto dodać, że ustawienie pustaków ma znaczenie wtedy, gdy ściana jest jednowarstwowa.
Jeśli mamy zamiar zastosować dodatkową warstwę termoizolacyjną, np. w postaci waty mineralnej, to ten ostatni element przesądzi o termoizalycjności oraz izolacyjności akustycznej. Wówczas ustawienie pustaków ma znaczenie drugorzędne.
Poza tym, wybierając pustaki, warto zwrócić uwagę na tzw. współczynnik Rw. To właśnie one określa – w ilości decybeli – jak dobrze dany materiał jest w stanie wygłuszyć pomieszczenie.
Przeczytaj również: Jak urządzić pokój dla dziecka?
Przeczytaj również: Jak zaoszczędzić na mieszkanie?
Przeczytaj również: Jak umiejętnie przeprowadzić przeprowadzkę?
Polecane artykuły

Jak wykorzystywać pozytywną moc słońca?
Okazuje się, że słońce ma moc, ale można ją wykorzystać nie tylko do opalania się, ale i do tego, aby jego energia zasilała to, co tylko chcemy. Energia solarna jest obecnie czymś o czym dużo się mówi i z czego się korzysta w ramach poszerzania zasięgu energii odnawialnej w Polsce. Baterie słoneczne

Auta na wodór - przyszłość motoryzacji?
tablica rejestracyjna z własnym napisem Na razie na rynku nie znajdziemy wielu takich samochodów, a ich koszty mogą przyprawić o ból głowy, jednak zdaniem ekspertów przyszłość należy do pojazdów napędzanych paliwem wodorowym. Zdaje się to być bowiem najlepszym rozwiązaniem dla naszego środowiska, kt