Wełna mineralna

Wełna mineralna to jeden z materiałów izolacyjnych pochodzenia mineralnego. Używa się jej w budownictwie do izolacji termicznych oraz akustycznych ścian zewnętrznych, wewnętrznych, dachów, stropów, stropodachów, podłóg czy też ciągów instalacyjnych.
Wełnę mineralną wytwarza się z kamienia bazaltowego, gabro, dolomitu lub kruszywa wapiennego. Często wykorzystuje się również materiały pochodzące z recyklingu.
Składniki, z których wykonuje się wełnę mineralną, są topione w wysokiej temperaturze. W przypadku bazaltu temperatura wynosi nawet plus 1400 °C.
W wyniku topienia tworzą się włókna, łączone następnie ze specjalną żywicą. Dopiero później formuje się z nich płyty, maty, otuliny albo luźny granulat.
Oprócz wełny mineralnej skalnej spotyka się także wełnę szklaną. Powstaje ona w podobny sposób co wełna skalna, jednak do jej wytwarzania używa się piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, które uzyskuje się w procesie recyklingu.
Oba rodzaje wełny mineralnej doskonale nadają się do wykonywania izolacji cieplnych i cechują się odpornością na obciążenie i odkształcenia. Materiał ten można stosować wszędzie, gdzie nie będą działać duże obciążenia.
Wełna mineralna sprawdza się również jako wypełnienie izolacyjne w ścianach trójwarstwowych czy konstrukcjach szkieletowych.
Przeczytaj również: Jak urządzić pokój dla dziecka?
Przeczytaj również: Jak zaoszczędzić na mieszkanie?
Przeczytaj również: Jak umiejętnie przeprowadzić przeprowadzkę?
Polecane artykuły

Jak wykorzystywać pozytywną moc słońca?
Okazuje się, że słońce ma moc, ale można ją wykorzystać nie tylko do opalania się, ale i do tego, aby jego energia zasilała to, co tylko chcemy. Energia solarna jest obecnie czymś o czym dużo się mówi i z czego się korzysta w ramach poszerzania zasięgu energii odnawialnej w Polsce. Baterie słoneczne

Auta na wodór - przyszłość motoryzacji?
tablica rejestracyjna z własnym napisem Na razie na rynku nie znajdziemy wielu takich samochodów, a ich koszty mogą przyprawić o ból głowy, jednak zdaniem ekspertów przyszłość należy do pojazdów napędzanych paliwem wodorowym. Zdaje się to być bowiem najlepszym rozwiązaniem dla naszego środowiska, kt