Jaka grubość bloczków z betonu komórkowego?

Materiały budowlane

Jaka grubość bloczków z betonu komórkowego?

Bloczki z betonu komórkowego są dostępne w różnych odmianach, które oznaczają ich gęstość – a więc i właściwości termoizolacyjne. Równie ważnym elementem charakterystyki tego materiału budowlanego jest jednak także grubość. Na jaką grubość bloczków z betonu komórkowego powinniśmy postawić? Jeśli mowa o ścianach zewnętrznych budynku, wszystko zależy od tego, czy mamy zamiar wybudować ściany jednowarstwowe czy wielowarstwowe. Jeśli poza bloczkami ściana będzie się składać jeszcze z powłok izolacyjnych, wystarczy, by bloczki miały grubość maksymalnie 30 cm.

W przypadku ścian jednowarstwowych warto postawić na nieco grubsze bloczki. Gdy z bloczków mamy zamiar zbudować ścianę wewnętrzną, możemy rzecz jasna postawić na znacznie mniejszą grubość. Wskazane jest użycie bloczków, których grubość nie przekracza 12 cm. Co ważne, charakteryzują się one najczęściej dużym rozmiarem, a co za tym idzie, możliwe jest szybsze wykonanie pracy.

Jako że tempo prac ma często znaczenie zarówno dla deweloperów, prywatnych właścicieli mieszkań, jak i firmy, która wykonuje budynek, warto pamiętać, że wybór odpowiednich bloczków może mieć duże znaczenie dla szybkości powstawania budynku. Pod tym względem szczególnie praktyczne są bloczki z bokami profilowanymi na pióro i wpust. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć stosowana zaprawy w spoiwach pionowych. Bloczki tego typu możemy wybrać zarówno na ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

W obu wypadkach znacznie przyspieszą one powstawanie budynku, bez strat jakości. Aby przyspieszyć murowanie ścian i ograniczyć zużycie zaprawy warto wybierać bloczki z wyprofilowanymi na pióro i wpust bokami – wówczas nie trzeba wypełniać spoin pionowych zaprawą.

Back To Top